STREFA EDUKACJI I ODPOCZYNKU – POZNAJ ZIELONE PŁUCA MAREK

Kategoria

Inne

5. Koszt zadania

150000 PLN

3. Lokalizacja, miejsce realizacji zadania

Plac Zgody, ulica Główna w Markach


4. Opis zadania i uzasadnienie

Strefa relaksu na Zieleńcu to możliwość wypoczynku mieszkańców Marek w zielonych płucach naszego miasta. Duże zalesienie, tereny rekreacyjne i Jezioro Czarne tworzą unikatowe walory tego miejsca.

Celem zadania jest rewitalizacja istniejącej infrastruktury oraz scalenie jej z planowanymi nowymi urządzeniami poprzez system ścieżek parkowych i nasadzeń zieleni. Takie podejście uporządkuje przestrzeń. Powstanie park z elementami wypoczynku, nauki, miejsce miłego spędzenia czasu dla mieszkańców Marek. Duży nacisk położony będzie na ekologię. Usytuowanie placu i zamieszczenie elementów edukacji ekologicznej jest doskonałym przystankiem na edukacyjnej ścieżce mieszkańców, szczególnie tych młodszych.

Remont ulicy Głównej, wybudowanie ścieżki rowerowej oraz połączenie jej z siecią ścieżek i tras rowerowych spowoduje, iż mieszkańcy Marek chętnie obiorą Zieleniec jako kierunek swojego wypoczynku i wycieczek rodzinnych.

Zagospodarowanie Placu Zgody będzie służyć zarówno osobom poszukującym przystanku na trasie swoich wycieczek, ale i też do spędzania dłuższego czasu na aktywnym wypoczynku. Będzie to miejsce zapewniające relaks i zabawę w równej mierze młodszym jak i dorosłym użytkownikom.

Istniejący plac zabaw przyciąga dzieci, opiekunowie w tym czasie będą mogli odpocząć na leżakoławkach bądź pograć na interaktywnych stołach. Dzieci, młodzież i dorośli pograją w koszykówkę oraz rozegrają partię tenisa stołowego. Kwiaty zasadzone w kwietnikach podkreślą rekreacyjny charakter placu uwypuklając piękno i wypoczynkowy charakter Zieleńca. Źródło wody pozwoli zaspokoić pragnienie ludzi i zwierząt. Rozstawione kosze przy placu i całej ulicy Głównej pozwolą zachować czystość włącznie z nieczystościami po zwierzętach. Na rowerzystów, matki z wózkami lub osoby niepełnosprawne będzie czekać stacja napraw rowerów oraz stojaki rowerowe.

Takie zagospodarowanie placu pozwoli mieszkańcom spędzać czas w większości miesięcy w roku. Będzie swobodnie tworzyć alternatywę do wakacji w mieście. Atmosferę wakacji podkreślą parasole trzcinowe, pozwalające spędzać czas nawet w bardzo upalne dni. Projekt można ograniczyć rezygnując z wybudowania części ścieżek, tak, aby zmieścić się w zakładanym budżecie.


Lokalizacja na mapie